Siirry sisältöön

JUKO: Kunta- ja hyvinvointialan akavalaiset liitot suivaantuivat poliitikkojen puheista: ”Puolueiden on nyt kannettava vastuu sote-uudistuksen seurauksista”

Kunta- ja hyvinvointialan akavalaiset liitot suivaantuivat poliitikkojen puheista: ”Puolueiden on nyt kannettava vastuu sote-uudistuksen seurauksista”

Akavalaisia julkisen sektorin liittoja palkkaneuvotteluissa edustava JUKO tyrmää poliitikkojen puheet, joiden mukaan hyvinvointialueiden yt-suma olisi seurausta palkankorotuksista tai alueilla toteuttavasta palkkojen harmonisoinnista eli yhdenmukaistamisesta.

– Poliitikoille lain edellyttämät harmonisointikustannukset eivät ole tulleet yllätyksenä. Nehän olivat kaikkien tiedossa jo ennen kuin päätös siirtymisestä hyvinvointialueille tehtiin, tähdentää Suomen lääkäriliiton työmarkkinajohtaja ja Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestön JUKOn varapuheenjohtaja Timo Kaukonen.

Opetusalan ammattijärjestön OAJ:n ja JUKOn hallituksen puheenjohtajaa Katarina Murtoa sekä Kaukosta ihmetyttävät julkisuudessa esiintyneet väitteet, että kunta- ja hyvinvointialan palkankorotukset olisivat ajaneet hyvinvointialueet poikkeuksellisen suuriin henkilöstön vähennyksiin.

– Palkansaajien ja Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT:n sopimat korotukset korjaavat alan palkkojen selkeää jälkeenjääneisyyttä suhteessa yksityiseen sektoriin sekä kunta- että hyvinvointialoilla, Kaukonen huomauttaa.

Murto muistuttaa, että kuntien ja hyvinvointialueiden henkilöstölle palkkaohjelma on erittäin merkittävä vetovoimatekijä ja palkkatasa-arvon edistäjä.

– Koulutetun ja osaavan henkilöstön työn vaativuuden on näyttävä palkkakehityksessä oikeudenmukaisesti. Vuonna 2022 palkkaohjelma saavutettiin laajoilla lakoilla, tänä keväänä ratkaisuun ja uuteen ohjelmaan päästiin neuvottelemalla.

Sote-uudistus toi ahdingon myös kuntiin

Murto korostaa, että myös kunnille sosiaali- ja terveydenhuollon uudistus on merkinnyt taloudellista ahdinkoa.

– Edellinen maan hallitus päätti sote-uudistuksesta, ja nykyisen hallituksen ja kaikkien puolueiden on kannettava vastuu sen seurauksista. Niitä ei voi sysätä työmarkkinajärjestöjen, saati kuntien ja hyvinvointialueiden henkilöstön vastuulle.

– Olen jo aiemmin korostanut, että poliitikkojen ei pidä sekaantua palkkaneuvotteluihin. Näin pitää olla myös jatkossa.

JUKO painottaa, että hyvinvointialueiden ja kuntien lakisääteiset palvelut on hoidettava niin, että niiden henkilöstö pystyy edelleen tarjoamaan veronmaksajille laadukasta terveydenhuoltoa, koulutusta ja kasvatusta.

JUKO

Sinua voisi kiinnostaa myös

Kunta- ja hyvinvointialalle uudet virka- ja työehtosopimukset sekä uusi palkkaohjelma

Puoli miljoonaa kuntien ja hyvinvointialueiden palkansaajaa on saanut uudet virka- ja työehtosopimukset, kun kaikki järjestöt ilmoittivat neuvottelutuloksen hyväksymisestä maanantaina 5. toukokuuta. Lähes kolmen vuoden sopimuskaudelle (34 kuukautta) palkat nousevat yhteensä 7,37 prosenttia. Korotus vastaa kustannusvaikutukseltaan vientiteollisuuden määrittelemää yleistä linjaa, kun sopimuskausi on hieman lyhyempi. Tämän lisäksi uudistettu palkkaohjelma nostaa palkkoja 1,8 prosenttia. Merkittävä osa korotuksista

Vuoden 2025 kehittämisohjelman keskitetty ja paikallinen erä

Palkansaajien pääsopijajärjestöt JUKO, JAU, SOTE ja Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT ovat sopineet kunta- ja hyvinvointialan kehittämisohjelman 2023–2027 mukaisen KVTES:n 1.2.2025 keskitetyn erän jaosta: • erän suuruus on 0,4 prosenttia • erästä on jaettu 0,35 prosenttia keskitetysti uusien palkkaliitteiden mukaisiin palkkaryhmiin • loppuosa 0,05 prosenttia erästä jää jaettavaksi paikallisen erän yhteydessä alkaen 1.6.2025. Paikallinen erä 1.6.2025 •

Kunta- ja hyvinvointialan sopimusneuvottelut alkoivat tiistaina

Neuvottelut lähes puolen miljoonan kuntien ja hyvinvointialueiden työntekijän työ- ja virkaehtosopimuksista alkoivat pääneuvotteluryhmän kokouksella tiistaina 11. maaliskuuta. Pääneuvotteluryhmä koordinoi kaikkia kunta- ja hyvinvointialan sopimusneuvotteluja. Kuudesta sopimuksesta neuvottelevat palkansaajien neuvottelujärjestöt JUKO, JAU (JHL, Jyty), SOTE (Tehy, Super) ja Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT. JUKO painottaa, että osaavan työvoiman pysyvyys ja saatavuus edellyttää kilpailukykyistä palkkaa ja ostovoimaa parantavaa

KT on esittänyt muutoksia kehittämisohjelmaan, kunta- ja hyvinvointialan neuvottelut jatkuvat maanantaina

Kunta- ja hyvinvointialan vuosille 2023–2027 sovittu kehittämisohjelma eli niin sanottu palkkaohjelma on irtisanottu 27. huhtikuuta. Kunta- ja hyvinvointialan työnantajat KT irtisanoi kehittämisohjelman, koska alan uusista työ- ja virkaehtosopimuksista ei ole vielä sovittu. Kehittämisohjelman viimeinen irtisanomispäivä on sopimuksen mukaan 30. huhtikuuta 2025, jolloin kunta- ja hyvinvointialan sopimuskaudet päättyvät. JUKO pitää päätöstä ikävänä, mutta painottaa, että neuvottelut