Siirry sisältöön

Kunta- ja hyvinvointialan työmarkkinaosapuolet: Jatkuvan oppimisen turvaamiseksi luotava uusi malli

Kunta- ja hyvinvointialan neuvotteluosapuolet Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO, Julkisen alan unioni JAU, Sosiaali- ja terveysalan neuvottelujärjestö Sote ry ja Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT lähettävät päättäjille yhteisen viestin: osaamisen kehittämisen edellytyksiä on vahvistettava.

Ilman riittäviä mahdollisuuksia jatkuvaan oppimiseen kuntien ja hyvinvointialueiden on entistä vaikeampi vastata kasvavaan palvelutarpeeseen, teknologian murrokseen ja tuottavuuspaineisiin.

Henkilöstövaltaisilla aloilla kunnissa ja hyvinvointialueilla työntekijöiden hyvinvointi ja osaaminen ovat ratkaisevia, jotta palvelutarpeen kasvuun voidaan vastata ja tuottavuutta voidaan parantaa. Työn ja teknologian murros on ennennäkemättömän nopeaa, siksi henkilöstön osaamisen kehittäminen on nostettava keskiöön.

”Kuntien ja hyvinvointialueiden palvelut nojaavat osaavaan henkilöstöön. Jos osaamisen kehittämiseen ei löydy uusia ratkaisuja, työelämän muutos, henkilöstöpula ja kasvava palvelutarve voivat vaarantaa palvelujen toimivuuden”, työmarkkinaosapuolet painottavat.

Kunta- ja hyvinvointialan työmarkkinaosapuolet katsovat, että poistuneen aikuiskoulutustuen tilalle tarvitaan pikaisesti korvaava malli, joka tukee jatkuvaa oppimista koko työuran ajan.

Sen lisäksi, että osaamisen kehittämisen edellytyksiä tulee vahvistaa, työpaikat tarvitsevat pitkäjänteistä tukea työelämän kehittämiseen. Tämä tarkoittaa esimerkiksi suunnitelmallista osaamisen vahvistamista tekoälyn hyödyntämisessä, sen turvallisessa ja vastuullisessa käyttämisessä eri tehtävissä.

Lisäksi on pantava toimeen kuudentoista työelämän eri osapuolia edustavan organisaation yhteisesti tuottama Työelämän kehittämisstrategia 2035, jolla tavoitellaan lisää työn tuottavuutta ja työhyvinvointia.

Lappeenranta-seminaarissa tänään ja huomenna liki 700 kunta- ja hyvinvointialan henkilöstön ja työnantajien edustajaa

Tänään käynnistyvä Lappeenranta-seminaari kokoaa yhteen lähes 700 kunta- ja hyvinvointialan työnantajien ja henkilöstön edustajaa. Yhteisellä työelämän kehittämisseminaarilla on pitkät perinteet kunta- ja hyvinvointialalla. Tänä vuonna työmarkkinaosapuolten ja Lappeenrannan kaupungin yhteisesti järjestämä seminaari juhlii jo 50-vuotista taivaltaan.

Seminaari nostaa esiin ajankohtaisia työelämän ilmiöitä, yhteistoiminnan ja johtamisen merkitystä sekä julkisen työn, palvelurakenteiden ja toimintaympäristön muutosta. Työelämä ja yhteiskunta onkin merkittävästi muuttunut seminaari-instituution olemassaolon aikana.

JUKO

Sinua voisi kiinnostaa myös

Kunta- ja hyvinvointiala | Miksi luottamusmies on jatkossa luottamusedustaja?

Kunta- ja hyvinvointialan 500 000 palkansaajaa sai toukokuun alussa uudet työ- ja virkaehtosopimukset, joissa luottamusmiesnimike on muutettu luottamusedustajaksi. Lue lisää ja tiedät, miksi historiallinen muutos tapahtui juuri nyt. JUKOn toiminnanjohtaja Jouni Vattulainen vastaa. Miksi luottamusmies on nyt kunta- ja hyvinvointialalla luottamusedustaja? Palkansaajien pääsopijajärjestöt (JUKO, JHL, Jyty, Super, Tehy) ja Kunta- ja hyvinvointialuetyönantajat KT asettivat edellisellä sopimuskaudella 2022–2025

Kunta- ja hyvinvointialalle uudet virka- ja työehtosopimukset sekä uusi palkkaohjelma

Puoli miljoonaa kuntien ja hyvinvointialueiden palkansaajaa on saanut uudet virka- ja työehtosopimukset, kun kaikki järjestöt ilmoittivat neuvottelutuloksen hyväksymisestä maanantaina 5. toukokuuta. Lähes kolmen vuoden sopimuskaudelle (34 kuukautta) palkat nousevat yhteensä 7,37 prosenttia. Korotus vastaa kustannusvaikutukseltaan vientiteollisuuden määrittelemää yleistä linjaa, kun sopimuskausi on hieman lyhyempi. Tämän lisäksi uudistettu palkkaohjelma nostaa palkkoja 1,8 prosenttia. Merkittävä osa korotuksista

JUKO: Kunta- ja hyvinvointialan akavalaiset liitot suivaantuivat poliitikkojen puheista: ”Puolueiden on nyt kannettava vastuu sote-uudistuksen seurauksista”

Kunta- ja hyvinvointialan akavalaiset liitot suivaantuivat poliitikkojen puheista: ”Puolueiden on nyt kannettava vastuu sote-uudistuksen seurauksista” Akavalaisia julkisen sektorin liittoja palkkaneuvotteluissa edustava JUKO tyrmää poliitikkojen puheet, joiden mukaan hyvinvointialueiden yt-suma olisi seurausta palkankorotuksista tai alueilla toteuttavasta palkkojen harmonisoinnista eli yhdenmukaistamisesta. – Poliitikoille lain edellyttämät harmonisointikustannukset eivät ole tulleet yllätyksenä. Nehän olivat kaikkien tiedossa jo ennen kuin

Neuvottelut uudesta teknisen alan sopimuksesta etenevät

Neuvottelut uudesta Kunta-alan teknisen henkilöstön virka- ja työehtosopimuksesta (TATES) etenevät valmistelussa sovitun aikataulun mukaisesti. TATESista sovittiin virka- ja työehtosopimuksella sopimusratkaisussa 2025–2028. Neuvotteluosapuolet KT ja pääsopijajärjestöt JUKO ja JAU asettivat tavoitteeksi, että TATESin ns. sopimusrungosta sovitaan tammikuun 2026 loppuun mennessä.  Sopimusrungosta on neuvoteltu ja se valmistuu muun kokonaisuuden yhteydessä. Neuvottelut ns. sopimusrungosta ja uuden sopimuksen tasopalkkajärjestelmästä